چرا بغل کردن برای والدین خوب است؟

چرا بغل کردن برای والدین خوب است؟
بدون شک #بغل کردن به خود والدین هم حس خوبی میدهد. زمانیکه ناراحت و ناامید هستیم یک #آغوش گرم میتواند تا حدودی دردهای ما را التیام بخشد.
و حتی زمانیکه خوشحال هستیم دوست داریم شادی هایمان را با بغل کردن به اشتراک بگذاریم.
پس در آغوش گرفتن بهرحال خوب است.
اما به جز همه اینها، آغوش مزایای دیگری هم دارد. یک آغوش 20 ثانیه ای می تواند کمک کند که فرزند شما باهوشتر، سالمتر، شادتر و انعطافپذیرتر باشد

چند دلیل علمی از مزایای آغوش

1) آغوش و داشتن بچه های باهوشتر

برای اینکه کودک رشد طبیعی داشته باشد نیاز به تحریک پذیری های مختلفی دارد.
تماس پوستی یا لمس فیزیکی مانند آغوش یکی از مهمترین تحریکات قوی برای رشد یک مغز سالم و یک بدن قوی است. در یتیمخانه های اروپای شرقی کودکان بندرت لمس میشدند و تقریبا 22 یا 23 ساعت از روز را در گهواره خود سپری می کردند.
برای تغذیه آنان بدون کمترین تماس فیزیکی از بطری استفاده میشد . اغلب این بچه ها به مشکلات زیادی از قبیل اختلالات شناختی دچار میشدند.
بر اساس تحقیقات انجام شده روی نوزادان پرورشگاهی، نوزادی که بیشتر از 20 دقیقه و به مدت 10 هفته مورد لمس فیزیکی قرار گرفته پیشرفت بیشتری در ارزیابیها داشته است. این را باید اضافه کنیم که هر لمس فیزیکی کودک مفید نیست. تماسهایی مانند در آغوش گرفتن با ملایمت و آرامی می تواند محرک مثبتی برای رشد مغز بچه باشد.

2) آغوش به رشد کودک کمک میکند

زمانیکه کودک از تماس فیزیکی محروم میشود با وجود مصرف عادی مواد غذایی رشد او متوقف میشود. این کمبود رشد را میتوان با در آغوش گرفتن برطرف کرد.
در واقع بغل کردن هورمون اکسی توسین آزاد میکند که به هورمون عشق معروف است. این هورمون اثرات خیلی خوبی روی بدن بچه دارد که یکی از آنها تحریک رشد است. مطالعات نشان می دهد که آغوش بلافاصله سطح هورومون اکسی توسین را افزایش می دهد و با افزایش این هورمون هورمونهای دیگری مثل فاکتور رشد شبه انسولین (IGF-1) و فاکتور رشد عصبی(NGF) نیز افزایش پیدا میکنند.

3) آغوش کودک را سالم نگه می دارد

بغل کردن باعث سلامت بیشتر کودک می شود چون سطح بالای هورمون اکسی توسین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن میشود. در نتیجه سطح پلاسمای هورمونهای تیرویید کم می شود که این باعث التیام زودتر زخمها در فرزند شما میشود.

4) آغوش میتواند بدخلقی کودکان را متوقف کند

آغوش برای سلامت روحی کودک خوب است و هیچ چیزی اندازه بغل مادر نمیتواند بدخلقی بچه را کاهش دهد.
بیشتر والدین فکر میکنند بغل کردن هنگام بدخلقی می تواند کودک را ترغیب به ادامه رفتاربدش کند درحالیکه اصلا اینطور نیست. زمانیکه کودک شروع به بدخلقی میکند بدانید که این رفتار به دلیل لجبازی نیست او فقط نمی تواند احساسات خود را کنترل کند. در واقع کنترل احساس مانند یک اتومبیل کار میکند. در ماشین پدال گاز و پدال ترمز برای کنترل سرعت ماشین بصورت جداگانه کار میکنند. در سیستم عصبی ما هم بدخلقی و آرامش بطور جداگانه برای کنترل احساسات ما عمل می کنند. زمانیکه که کودک بشدت فریاد می زند سیستم بدخلقی اش بیش از حد فعال است در حالیکه سیستم آرامشش فعال نیست.
رانندگی را تصور کنید که با فشار دادن پدال گاز بدون اعمال ترمز انجام میشود. بچه بدخلق هم مانند ماشین در حال حرکت است. اگر کودک شما برخلاف میل شما با سرعت در حال رانندگی باشد به این دلیل که نمیخواهید با توجه تان به او باج دهید اجازه می دهید که تصادف کند؟ مسلما نه. شما اتومبیل را متوقف کرده و او را نجات می دهید سپس به او راجع به کارش توضیح می دهید. بغل کردن کودک بدخلق هم مانند این مثال است شما به فرزندتان کمک میکنید که دچار حمله عاطفی نشود. "پس اول نجاتش دهید سپس یادش دهید"


5) آغوش کودک را انعطاف پذیر بار می آورد

هنگام تولد، سیستم عصبی کودک به اندازه کافی قوی نیست که بتواند احساسات خود را مدیریت کند بهمین دلیل است که بچه هنگام مواجهه با احساسات شدید نمی تواند آنها را متوقف کند. در هنگام ناراحتی کودک، سطح بالایی از کورتیزول آزاد شده و در بدن و مغز جریان پیدا می کند و زمانیکه به دلیل عدم توانایی فرزند شما بر مدیریت احساساتش این هورمون استرس مدت زمان زیادی در بدن باقی بماند تاثیرات مخرب زیادی را بر روی سلامت فیزیکی و روحی بچه می گذارد. مطالعات نشان می دهد که قرار گرفتن در معرض هورمون استرس می تواند سیستم ایمنی کودک را تحت تأثیر قرار داده و در حافظه و استدلال کلامی تاثیر گذار باشد. همچنین می تواند منجر به افسردگی در هنگام رشد کودک شود. در آغوش گرفتن باعث آزاد شدن اکسی توسین می شود تا سطح هورمون استرس را کاهش دهد و از اثرات مخرب آن جلوگیری کند. بغل کردن کمک می کند تا بچه ها یادبگیرند احساسات خود را کنترل کرده و انعطاف پذیر باشند.


6) آغوش گرم، کودک شاد

بغل کردن باعث تقویت خوش بینی و بالابردن عزت نفس کودک می شود. در واقع هورمون اکسی توسین ایجاد شده بعد از در آغوش گرفتن باعث می شود بچه احساس دوست داشته شدن بکند.

7) آغوش باعث تقویت پیوند والد و کودک می شود

آغوش باعث کاهش ترس، ایجاد اطمینان و بهبود روابط بین کودک و والدین میشود. بغل کردن دلبستگی و پیوند امنی را بین بچه و پدر و مادر ایجاد میکند. پس همین حالا کودک خود را در آغوش بگیرید و به او یک هدیه دهید و آن هدیه چیزی نیست جز آغوش گرم شما و همه مزایای آن+ ورود و افزودن دیدگاه