photo

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز در گفتگو با روابط عمومی دانشگاه در خصوص کرونا در کودکان گفت :

در اوایل شیوع بیماری، بستری و مرگ و میر در کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر دیده میشد، اما این به آن معنا نبود که کودکان دچار نوع بی‌علامت و کم علامت بیماری نمی‌شوند ، بنابراین ممکن بود خیلی از موارد ابتلا به کووید ۱۹ در کودکان تشخیص داده نشود.

خوشبختانه علائم بیماری کرونا در کودکان اغلب به شکل خفیف است و این بیماری همچنان برای این سنین با خطرات کمتری همراه است.

متاسفانه اکثر کودکانی که به دلیل ابتلا به کرونا به بیمارستان مراجعه می کنند، به دلیل حضور در اجتماعات و تجمعات بوده است که یا خود کودک در تجمع حضور داشته و یا پدر و مادر در اجتماعی شرکت و سپس ویروس را به کودک شان منتقل کرده اند.



کرونا در کودکان چه علائمی دارد

از علائم شایع می توان به موارد زیر اشاره کرد

تب: همچون بالغین ، تب به طور شایعی در کودکان نیز دیده می شود.

علائم دستگاه تنفسی: کودکان مبتلا به نوع خفیف بیماری علائمی نظیر آبریزش بینی، سرفه یا گلودرد را تجربه می کنند.

علائم گوارشی: بعضی از کودکان دچار استفراغ، اسهال یا درد شکم می شوند. بی میلی کودک نسبت به غذا خوردن نیز در ابتلا به کرونا مشاهده می شود.

درد: ممکن است کودک در اثر ابتلا به کرونا دچار درد عضلانی یا سردرد شود.

وی خاطر نشان کرد : درمواردی PCR (تست مولکولی تشخیصی) ویروس کرونا در کودکان مبتلا ممکن است منفی باشد، اما بررسی آنتی بادی می تواند با نتایج مثبت همراه باشد و معمولا کودک سابقه تماس با فرد مبتلا را دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه ، تاکید کرد درصورت مشاهده علائم زیر در کودک مشکوک به بیماری کووید -19 باید تحت مراقبتهای پزشکی قرار بگیرید:

• گیجی یا خواب آلودگی

• اسهال و استفراغ شدید

• فشار یا درد قفسه سینه

• درد گردن

• اختلال در تنفس یا خستگی تنفسی

• احساس تنگی نفس

• از دست دادن هوشیاری

• درد شدید شکم



آیا کودکان باید در برابر آنفلوانزا واکسینه شوند و از واکسن استفاده نمایند ؟

مام کودکان بالای سن 6 ماهگی در صورتیکه حساسیت شدید به پروتین تخم مرغ نداشته باشند ، میتوانند واکسن انفولانزا را دریافت کنند ولی وقتی بیماری های زمینه ای در کودک وجود داشته باشد که ممکن است ابتلا به آنفلوانزا با عوارض بیشتری همراه شود ، تزریق این واکسن قویا ، توصیه می شود.

این بیماری های زمینه ای شامل مواردی هستند مثل سابقه بیماری ریوی مزمن از جمله آسم، بیماری قلبی، کلیوی ، متابولیک از جمله دیابت ، اختلالات تشنجی ، بیماریهای نقص ایمنی ، کودکانی که مجبور به مصرف طولانی مدت اسپیرین هستند و همو گلوبینوپاتی ها از جمله کم خونی سیکل سل.

تزریق این واکسن درکودکان زیر 9 سال در صورتی که بار اول است آن را دریافت می کنند، باید بعد ازتزریق دوز اول، یک ماه بعد، تکرار شود و برای افرادی که در سال های قبل این تزریق را داشته اند، باید هر سال تکرار شود و اینطور نیست که یک بار تزریق در طول عمر، فرد را از دوره های بعدی بی نیاز و برای همیشه در برابر ابتلا به آنفلوانزا مصون نماید.



این فوق تخصص عفونی اطفال در پایان با تاکید بر ضرورت شست و شوی مرتب دست ها ، حفظ فاصله اجتماعی با افراد و استفاده از ماسک در زمان حضور در جامعه، به والدین توصیه کرد جز در مواقع ضروری کودکان را از خانه خارج نکنند و تا جای ممکن در اجتماعات حاضر نشوند.

+ ورود و افزودن دیدگاه